cesky english deutsch  
Chata pod sjezdovkou
  Dnes je čtvrtek 13.srpna
svátek má Alena  
|
|
|
|
|
 
 
 
 
   
 

Karlovarský kraj
Tento projekt byl realizován za financní podpory Karlovarského kraje



NOVÉ HAMRY
   
 

Malebná horská vesnicka Nové Hamry se rozkládá v údolí rícky Rolavy v nadmorské výšce 670 - 890 metru nad morem. V každé rocní dobe obec nabízí príjemný pobyt - prímo v Nových Hamrech jsou výborné podmínky pro lyžování (5 vleku, vecerní lyžování, detská lyžarská školicka), bežkování (upravované trasy s napojením na Krušnohorskou magistrálu). Krásná horská krajina Krušných hor je jako stvorená pro cyklistiku, turistiku (vesnicku a její okolí lze poznat projitím 2 naucných stezek), houbarení. V obci funguje pujcovna lyžarského vybavení i kol, obchod, nekolik restaurací a lze navštívit krytý bazén, bungee trampolíny, krásné detské hrište. Výlety: rozhledna na Tisovském vrchu, Vlcí jámy a rozhledna na Blatenském vrchu, Ježíškova cesta atd.

Historie a památky

Obec byla založena v 15. stolení horníky a své jméno dostala podle nového hamru postaveného pod Dvorským vrchem. Obyvatelé se živili hornictvím, drevarstvím, chovem dobytka, výrobou krajek a plechových pocínovaných lžic a perletových knoflíku. V roce 1881 byla postavena železnice z Chodova pres Novou Roli do Nejdku, roku 1899 byla napojena trat prímo z Karlových Varu pres Nejdek, Nové Hamry až do Potucku a Johanngeorgenstadtu, což bylo velkým prínosem pro rozvoj celé oblasti.

Mezi významné stavební památky Nových Hamru patrí kostel sv.Jana Nepomuckého z roku 1789, boží muka u kostela, dum c.p. 78 a barokní kaplicka v horní cásti obce. Vzácnou stavbu najdeme i na vrcholu dominanty okolních hor - Tisovském vrchu alias Pajndlu. Zdejší vyhlídková vež s více než stoletou historií byla v roce 1995 prohlášena za kulturní památku. Rozhledy z Pajndlu patrí mezi nejkrásnejší v Krušných horách. Východní horizont uzavírají vrcholky Klínovce, Fichtelbergu a hreben Doupovských hor, na jihozápade jsou videt lesnaté svahy Slavkovského lesa a pri dobré viditelnosti i hrebeny Šumavy.

Aktuální pocasí a snehové zpravodajství najdete zde

 

   
 
Nové Hamry
 
     
 
Nové Hamry
 
       
       
napište mi na icqmůj web